farkındalık terapisi

Ana Sayfa   |   İletişim   |   Hakkımızda

 

FARKINDALIK TERAPİSİ VE BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI YAKLAŞIM ARASINDAKİ İLİŞKİ

Farkındalık Temelli Terapi, bilişsel davranışçı ile tutarlı bir yöntemdir. Ancak Farkındalık Temelli Terapi geleneksel bilişsel davranışçı yöntemlerden oldukça farklıdır. Örneğin, Farkındalık Temelli Terapi düşüncelerin çarpıtılmış ya da irrasyonel olarak değerlendirilmesini ya da irrasyonel olduğuna karar verilmiş düşüncelerin sistematik olarak değiştirilmeye çalışılmasını içermez. Bunun yerine katılımcılara  sadece düşüncelerini gözlemlemeleri, onların kalıcı olmama özelliğine dikkat etmeleri ve onları değerlendirmekten kaçınmaları gerektiği öğretilir.

Bir diğer önemli fark da geleneksel bilişsel davranışçı yöntemlerin davranışı ya da düşünme örüntüsünü değiştirmek gibi bir açık bir amacının olmasıdır. Buna karşın, farkındalık terapisi görünürde paradoksal bir tutum olan didinmeme ile deneyimlenir. Yani, bir ödev  verilmiş olsa da (örn. sakince otur, gözlerini kapa ve dikkat et), belirli bir amaç hedeflenmemektedir.

Katılımcılar tedaviye bu niyetlerle gelmiş olsalar da, rahatlamaya, acılarını azaltmaya veya düşünce ve davranışlarını değiştirmeye çabalamaya yönlendirilmezler. Sadece yargılamadan her an olup bitenleri gözlemlemeleri gerekir.

Farkındalık temelli yaklaşım, genellikle işlevsel olmayan düşünceleri çürütmek üzerinden gitmez. Buna paralel olarak farkındalık temelli yaklaşımlar düşüncenin içeriğinden çok düşünce sürecini değiştirmeyi amaçlar.

Bilişsel terapiden sağlanan faydada önemli faktörlerden biri düşünce içeriğinden çok sürecinin değişmesidir. İki yaklaşımın ayrıldığı noktalardan biri budur.

Kişinin kendine yönelik dikkat konusunda eğitilmesi; duyumlar, düşünceler ve duygulara maruz kalmayı sağlar. Bu maruz kalma koşullanılmış yanıtların duyarsızlaşmasına ve kaçınma davranışında azalmaya neden olur.

Bilişsel değişim kişinin düşüncelerini herhangi bir değeri ya da anlamı olmayan, içsel olarak gerçekliğe, herhangi bir değere, sağlıklılığa sahip olmayan gelip geçici bir fenomen olarak değerlendirmesinden kaynaklanmaktadır. Farkındalık terapisi genellikle şimdiki gerçekliği değiştirmek için sistematik girişimler yerine onun kabul edilmesini hedefler.

Yazan: Kültegin Ögel

 

 

Farkındalık Terapisi Çalışma Grubu - 2013

 

 

 

New Page 1
   

Duyurular

Farkındalık Terapisi ile ilgili eğitim ve toplantı gibi tüm duyurulara buradan ulaşabilirsiniz...

Farkındalık

Farkındalık Terapisi

Yayınlar

FARKET

Farkındalık Okulda

Çalışma Grubu